Sprawdź co klikasz zanim to klikniesz czyli o bezpieczeństwie w internecieWażne jest, aby sprawdzić, co klikasz, zanim klikniesz. Oszuści często tworzą strony internetowe, które wyglądają na prawdziwe i godne zaufania, oszukując ludzi, by je odwiedzali, a nawet podawali im swoje dane osobowe. Możesz się zabezpieczyć, upewniając się, że wiesz, gdzie idziesz, zanim klikniesz. Sprawdź adres strony, wpisz go w pasku wyszukiwania lub użyj wtyczki do przeglądarki, aby upewnić się, że wchodzisz na legalną stronę. Jeśli nie masz pewności co do danej witryny, istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy jest ona legalna. Kliknij adres strony i zobacz, dokąd Cię ona zaprowadzi. Jeśli adres prowadzi do zupełnie innej strony, pierwsza strona może być fałszywa.

Nie udostępniaj swoich haseł

Większość ludzi ma kilka kont internetowych, które wymagają loginu i hasła. Kuszące jest używanie tego samego loginu i hasła do wszystkich tych kont, ale nie rób tego. Nie powinieneś używać tego samego hasła do każdego konta, a już na pewno nie powinieneś zapisywać swoich haseł i pozostawiać ich w pobliżu. Jeśli Twój komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, haker może uzyskać dostęp do Twojego konta e-mail i wykraść Twoje hasła w ten sposób.

  • A jeśli zapiszesz swoje hasła i zostawisz je leżące w pobliżu, każdy, kto je znajdzie, może uzyskać dostęp do Twoich kont. Jeśli musisz używać tego samego hasła do wielu kont, spróbuj je trochę pomieszać.
  • Stwórz krótkie zdanie, które łatwo zapamiętasz. Następnie weź pierwszą literę z każdego słowa w tym zdaniu i użyj jej jako swojego hasła.
  • Jest to łatwe do zapamiętania dla Ciebie, ale trudne do rozgryzienia przez innych.

Trzymaj się z dala od ciemnych zakamarków Internetu

Internet ma wiele różnych zakątków, ale niektóre z nich są ciemniejsze niż inne. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz trafić w niebezpieczne miejsce. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie jesteś lub z kim rozmawiasz, możesz skończyć w sytuacji cyberprzemocy, a nawet napaści seksualnej online. Jeśli masz dzieci, musisz szczególnie uważać na to, na co są narażone w sieci. Być może zechcesz zainstalować oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, które pomoże zapewnić im bezpieczeństwo. Jeśli jesteś zainteresowany jakimś tematem, łatwo jest znaleźć się w nieodpowiednim dla siebie zakątku Internetu. Może się to zdarzyć przez przypadek lub z wyboru. Jeśli znajdziesz się w ciemnym kącie, musisz się z niego wydostać tak szybko, jak to możliwe. Internet może być niebezpiecznym miejscem, a Ty musisz zachować bezpieczeństwo podczas poruszania się po jego wielu zakamarkach. Ważne jest, aby mądrze podchodzić do tego, co klikasz, nie udostępniać swoich haseł, trzymać się z dala od ciemnych zakątków Internetu i zawsze sprawdzać wszystko przed kliknięciem.