Psy są najlepszym przyjacielem człowieka od tysięcy lat. Nowe badania sugerują, że korzyści z posiadania psa wykraczają daleko poza towarzystwo i obejmują wymierne zmniejszenie stresu, lęku i depresji. W świetle tych wyników coraz więcej terapeutów zaczyna włączać terapię z udziałem zwierząt do swojej praktyki. Pilotażowe badanie opublikowane w Journal of Animal Behavior Therapies wykazało, że włączenie terapii z udziałem zwierząt do praktyki klinicznej jest wykonalne i może przynieść znaczne korzyści pacjentom z problemami psychicznymi, takimi jak lęk czy depresja.
Poniżej przedstawiono niektóre z psychologicznych korzyści terapii z udziałem psa:
Lepszy nastrój i dobre samopoczucie
Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne często doświadczają zmian nastroju, które mogą sięgać od smutku do niepokoju, a nawet gniewu. Z czasem zmiany te mogą mieć długotrwały wpływ na ogólne samopoczucie danej osoby. Lęk i depresja mogą także znacząco wpływać na nastrój, powodując pesymizm lub przygnębienie. W rzeczywistości zmiany nastroju są jednym z najczęstszych objawów lęku i depresji. Regularna terapia z psem może pomóc zmniejszyć negatywny nastrój i poprawić ogólne samopoczucie. Badania wykazują, że obecność psa w pomieszczeniu znacznie obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększa poziom serotoniny w krwiobiegu. Są to dwa bardzo ważne czynniki wpływające na nastrój. W szczególności serotonina jest związana z uczuciem szczęścia i dobrego samopoczucia.
Zmniejszają depresję i samotność
Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne często czują się samotne, nawet gdy są otoczone ludźmi. Poczucie bycia outsiderem może utrudniać nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni. Osoba cierpiąca na depresję może też mieć trudności z dogadywaniem się z innymi i w razie potrzeby rzadziej zwracać się do innych o pomoc. Psy są znane ze swojej bezwarunkowej miłości i lojalności. Posiadanie psa może pomóc w zmniejszeniu poczucia samotności i zwiększyć poczucie przynależności i własnej wartości. Jedno z badań wykazało, że posiadanie psa zmniejszyło poczucie depresji u kobiet o połowę, natomiast posiadanie kota zmniejszyło objawy depresji u mężczyzn o jedną trzecią. Regularne wizyty psa terapeutycznego mogą pomóc w zwalczaniu poczucia samotności i budowaniu poczucia własnej wartości poprzez zapewnienie wsparcia społecznego i kontaktu z innymi.
- Admin