Jeśli chodzi o życie w kosmosie, trzeba być przygotowanym na wszystko. Na szczęście astronauci mają całkiem inteligentnych ludzi, którzy opracowują ich kombinezony i zapewniają, że potrzebny im sprzęt jest bezpieczny i niezawodny. Niestety, opracowanie zupełnie nowej technologii może zająć trochę czasu, dlatego wiele z rzeczy, których astronauci używają dzisiaj, istnieje od czasu programu Space Shuttle. Jednak, gdy się nad tym zastanowić, ludzie wyruszają w kosmos dopiero od około 60 lat. To bardzo krótki czas w porównaniu z tysiącami lat, które spędziliśmy na Ziemi. I choć wiele osób uważa, że podróże kosmiczne i życie w kosmosie są efektowne, to tak nie jest. Jest to wyzwanie, trudne, a nawet niebezpieczne. Istnieje ogromne ryzyko, że astronauci stracą życie podczas misji, a ci, którzy wyruszają w kosmos, to odważni ludzie, którzy są gotowi podjąć to ryzyko dla wiedzy, którą możemy dzięki temu zdobyć.
Prysznic w kosmosie
Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale astronauci biorą prysznic w przestrzeni kosmicznej. W rzeczywistości robią to za pomocą specjalnej metody oszczędzania wody. Sam prysznic jest nieco inny niż ten na Ziemi. Zamiast rozpylać wodę z głowicy prysznicowej bezpośrednio na astronautę, rozpyla ją do torby i zbiera wszystko po jej użyciu. Astronauci, którzy spędzają długi czas w kosmosie (na przykład rok lub więcej) muszą uważać na to, ile wody zużywają. Dzieje się tak dlatego, że woda jest ciężka i droga do podniesienia z Ziemi. Na szczęście opracowano nowe technologie i materiały, aby zmniejszyć zużycie wody. Jednak kosmiczne prysznice nie zawsze istniały. W rzeczywistości, nie było ich aż do lat 80.
Pokoje i kabiny w statku kosmicznym
Jeśli chodzi o wnętrze statku kosmicznego oraz pokoje i kabiny w statku kosmicznym, sprawy nie są takie, jak prawdopodobnie myślisz. Wnętrze statku kosmicznego nie jest dużym, przestronnym pomieszczeniem z oknami i drzwiami na balkon. Jest to raczej małe prostokątne pomieszczenie z kilkoma schowkami, kilkoma siedzeniami i toaletą. Na przykład Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 000 kilometrów na godzinę). Przy tej prędkości pęknięcia i dziury byłyby katastrofalne, co oznacza, że ściany muszą być niezwykle wytrzymałe. A kiedy jesteś w kosmosie, nie masz widoku na Ziemię, na którą mógłbyś patrzeć. Ale przecież możesz iść do okna, prawda? Nieprawda. Okna na ISS są zasłonięte podczas pobytu na orbicie. To dlatego, że są bezpośrednio wystawione na działanie słońca i przegrzałyby się, gdyby pozostawić je nieosłonięte. # Choroba kosmiczna i adaptacja do warunków zerowej grawitacji Astronauci doświadczają wielu trudnych problemów, gdy po raz pierwszy przybywają w przestrzeń kosmiczną. Może to obejmować osłabienie mięśni, bóle głowy, mdłości, a nawet zmiany w systemie nerwowym. Jest to powszechnie określane jako "choroba kosmiczna" i może trwać przez kilka dni lub nawet dłużej, w zależności od nasilenia. Podczas gdy objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich, to wszystko jest normalne ze względu na dostosowanie organizmu do nowych warunków mikrograwitacji. Układ nerwowy jest szczególnie dotknięty podczas lotu kosmicznego, ponieważ musi ponownie nauczyć się, jak funkcjonować bez grawitacji. Proces ten znany jest jako "adaptacja" i jest wymagany dla każdego człowieka, który opuszcza ziemską grawitację. W rzeczywistości badacze kosmosu uważają, że adaptacja do mikrograwitacji jest największym wyzwaniem stojącym przed przyszłymi misjami kosmicznymi o długim czasie trwania.
- Admin