Czy po Nowym Roku warto zainwestować w sprzęt do ćwiczeń?Początek nowego roku to czas, który wiele osób wykorzystuje jako powód do intensywnej pracy nad sobą. Jednym z częstych postanowień noworocznych jest regularne chodzenie na siłownię. Zmiana trybu życia niesie ze sobą niewątpliwie szereg korzyści, ale wytrwanie w postanowieniach wcale nie należy do najłatwiejszych. Jak się do tego przygotować, żeby dać radę i ćwiczyć regularnie?

Czy postanowienie noworoczne to dobra motywacja do treningu?

Jednym z największych problemów każdego, kto chociaż raz próbował regularnie chodzić na siłownię, jest motywacja. Na początku stycznia, tuż po rozpoczęciu roku, nie brakuje weny do intensywnego przerzucania ciężarów, ale z każdym tygodniem – a czasem nawet dniem – zmniejsza się zaangażowanie, a liczba wymówek i pretekstów rośnie wręcz lawinowo. Czy w związku z tym nie warto podejmować postanowień noworocznych? Wręcz przeciwnie! Wystarczy jedynie umiejętnie podtrzymać motywację i wyeliminować jak najwięcej rozpraszaczy i czynników demotywujących. Jeśli zakupi się sprzęt do ćwiczeń, można w sobie wyrobić poczucie, że już zainwestowało się w treningi, więc szkoda to zmarnować. Nie każdy jednak podchodzi do życia w tak materialny sposób.

Dobrą praktyką wśród osób trenujących na siłowni jest znalezienie sobie partnera do treningów. Samemu można szybko stracić noworoczny zapał, ale działając w parze, ćwiczący wzajemnie się motywują, porównują efekty i zwiększają swoje zaangażowanie w cały proces. Trening powinien być więc nie tylko okazją do poprawienia kondycji i zbudowania masy mięśniowej, ale też do spotkania z przyjacielem lub przyjaciółką. Wówczas sytuacja może się odwrócić i trening na siłowni stanie się wymówką od lenistwa.

Dlaczego warto zacząć ćwiczyć na siłowni?

Postanowienie noworoczne powinno być tylko pretekstem, żeby zacząć ćwiczyć. Prawdziwe korzyści kryją się głębiej, niż tylko w satysfakcji z wytrwałości. Chodzenie na siłownię pozytywnie wpływa na zdrowie, buduje pewność siebie i pozwala rozwijać możliwości własnego ciała. Trening wytrwałości jest istotnym elementem rozwoju, ale nie można się do niego ograniczać. Nawet osoby, które zaczynają od niewielkich ciężarów i prostych ćwiczeń, z czasem zaczną wykorzystywać atlas treningowy i inne zaawansowane przyrządy. Dlaczego warto chodzić na siłownię?

  • Możliwość poprawy sylwetki, zrzucenia nadmiarowych kilogramów i zbudowania masy mięśniowej
  • Lepsze samopoczucie oraz większa wydajność organizmu w codziennych czynnościach
  • Większa pewność siebie w kontaktach z innymi ludźmi i podczas wyzwań fizycznych
  • Budowanie własnej wytrwałości i charakteru
  • Poszerzenie perspektyw, zdobycie nowej wiedzy oraz poznanie nowych osób

Treningi nie muszą być mordercze i skrupulatnie zaplanowane, chociaż posiadanie planu ćwiczeń pomaga skupić się na realizacji kolejnych celów i monitorować efekty. W chodzeniu na siłownię najważniejsza jest wytrwałość i determinacja, której nie powinno zabraknąć nawet w trudnych chwilach.

Jak przygotować się do treningu?

Przed pierwszym treningiem warto się przygotować: wyciągnąć z szafy wygodny dres, zaplanować plan tego konkretnego treningu i umieścić go w szerszym kontekście, na przykład rozkładu ćwiczeń na cały tydzień. Pozwoli to także uniknąć sytuacji, w której sprzęt do ćwiczeń będzie zajęty przez kogoś innego. Znalezienie kogoś, z kim będzie można wspólnie ćwiczyć, także ułatwi wejście w rytm po Nowym Roku. Na początku stycznia siłownie mogą być przepełnione, ale z każdym kolejnym tygodniem sytuacja będzie się poprawiała.

Obecnie uprawianie sportu i dbanie o zdrowie jest bardzo modne. Warto nie tylko zadbać o ćwiczenia, ale rozszerzyć troskę o kondycję także na dietę. Jest to jeden z warunków, który trzeba spełnić, żeby widzieć efekty swoich treningów. Niezależnie od tego, czy chce się ćwiczyć po Nowym Roku, czy w dowolnym innym momencie, warto zawsze być wytrwałym.