Automatyka i robotyka - synonimy czy dwa różne pojęcia?Automatyka i robotyka to zdecydowanie nowoczesne i przyszłościowe kierunki. Choć często pojęcia te są stosowane zamiennie, to występują między nimi pewne różnice. W poniższym artykule staramy się przybliżyć terminy takie jak automatyka i robotyka przemysłowa, a także zakres ich stosowania w ówczesnym przemyśle.

Zakres działania automatyki i robotyki

Automatykę można zdefiniować jako dziedzinę wiedzy, która zajmuje się sterowaniem i obsługą różnych procesów. Przede wszystkim ma zastosowanie w przemyśle, gdzie specjalistyczne maszyny przemysłowe zastępują pracę ludzką na hali produkcyjnej.

Robotykę zać określamy jako projektowanie, produkowanie i wykorzystywanie robotów w różnych gałęziach przemysłu. Jest to niezwykle nowoczesny i przyszłościowy kierunek, dlatego też cieszy się sporym zainteresowaniem na uczelniach wyższych.

Z tego względu istnieją na rynku firm, takich jak Inco System, które zajmują się projektowaniem, budową, montażem oraz serwisem maszyn i urządzeń przemysłowych z zakresu automatyki i robotyki. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie produkcji poprzez automatyczne linie produkcyjne, które są bardziej wydajne, dokładne i efektywne niż praca ludzka. Stąd też widoczny jest trend wykorzystywania maszyn przemysłowych i robotów w wielu firmach produkcyjnych, zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku.

Gdzie stosujemy automatykę przemysłową i robotykę?

Patrząc na ówczesny przemysł, praktycznie w każdej gałęzi i branży jesteśmy w stanie ujrzeć zastosowanie maszyn i robotów przemysłowych. Dzieje się tak, gdyż klienci są coraz bardziej wymagający, więc oczekują produktów łatwo dostępnych o wysokiej jakości. Dzięki zastosowaniu maszyn przemysłowych w produkcji właściciele firm są w stanie sprostać oczekiwaniom swoich klientów, gdyż urządzenia te są zdecydowanie bardziej wydajne niż wcześniejsza praca pracowników fizycznych. Z tego względu trudno sobie wyobrazić wiodącą markę na rynku w danym przemyśle bez zastosowania specjalistycznych maszyn i robotów przemysłowych, gdyż zdecydowanie usprawniają one procesy zachodzące w firmie.

Jakie korzyści otrzymujemy wykorzystując automatykę przemysłową i robotykę w zakładach produkcyjnych?

Zautomatyzowane linie produkcyjne z pewnością wpływają na efektywność pracy. Możliwość zdalnego sterowania urządzeniami znajdującymi się na hali produkcyjnej, a także możliwość kontroli faktycznego stanu maszyn wpływa na jakość produktów końcowych. Co więcej, cyfryzacja i automatyzacja umożliwia kontrolę pracy, przez co łatwiej jest uchronić się przed niespodziewaną awarią, gdyż parametry z maszyn są nieustannie monitorowane. Co więcej, bezpieczeństwo i komfort pracowników zostało poprawione, gdyż nie są oni już odpowiedzialni za wykonywanie monotonnych czynności na produkcji, a ich rola często sprowadza się jedynie do obsługi maszyn bądź kontrolowania ich stanu. Korzyści oczywiście nie tylko są zauważalne po stronie technologicznej, ale także organizacyjnej przedsiębiorstwa, gdyż wszystkie procesy zachodzące firmie mogą być wykonywane i kontrolowane poprzez wykorzystywanie jednego zintegrowanego systemu informatycznego.